LİMBO İNCELEME

By | Nisan 6, 2014

Çeşitli platformlar aracılığı ile eğlence kavramının büyük bir kısmına hüküm süren teknolojik oyunlar arasına, 3-4 yıl önce eklenen Limbo için gelin bir inceleme yapalım.

Oyunun oluşum hikâyesine baktığımızda, oyun ilk olarak Xbox 360 için Xbox Live ile sunulmuştur. PC ve PS kullanıcıları ise oyunun bu platformlara taşınacağını düşünmüyorlardı ancak yapımcı firma oyunu PC ve PS kullanıcıları için de güncelleyeceklerini belirten bir yazı sunmuşlardı ve oyun tutkunlarının heyecan ile beklemesine sebep oldular. Limbo oyunu bu platformlar için çıkar çıkmaz oyunu alabilenler kendilerini doğrudan ilginç hikâyesinin içinde buldular. Oyunun bir tek sloganı bulunuyordu ‘kız kardeşine neler olduğunu öğrenmek isteyen bir çocuk Limbo’ya girer.’ Oyun karanlık ve puslu bir havada oynanıp aksiyon havası yaşatıyor. Görsel olarak bakıldığında bölümler de sadece siyah-beyaz kullanıldığı için oyunculara boğucu bir hava yaşatıyor. Kendine has sanatsal müzikleri ile aksiyon oyununu andırsa da, bir çeşit bulmaca oyunudur. Alışagelmişin dışında hikâye rehberi yoktur. Bulmacaları çözerken yaptığınız hamleler ile ilerleyişinizde ki paralellik kendi hayal dünyanız da hikâyenin istenilen gibi oluşmasına sebep oluyor. Bunun dışında üstün kamera açıları ve atmosfer görsellik olarak oyuncuyu etkilemeyi başarıyor.

Limbo incelemesine dönüp baktığımız da gerek hikâyenin kurgulanışı gerek ise oyun atmosferinde verilen renk, ses gibi özellikleri ile diğer oyunlardan çok daha farklı bir yüz ile karşımıza çıkmaktadır.

limbo_6-640x360

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir