ANNO 2070 İNCELEMESİ

By | Mart 31, 2014

Karşımızda yine seri halde çıkıp, gelişen bir simülasyon ve strateji oyunu duruyor. Bahsettiğimiz Anno serisi. Seri uzun yıllardır bulunmakta ve büyük beğeni toplamaktadır. Serinin bu oyunu yani Anno 2070 incelemesine beraber bakalım.

Her zaman gibi yani alışagelmiş bir atmosfer bizi karşılıyor. Atmosferi neşeli olsa da çocuksu bir klasmana girmiyor. Oynanışı rahat ama kolay değildir. Hikâyesi ise basitte olsa kurgulanışı çok iyidir. Oyunumuz paradokslardan ibaret gibi gözükse de büyük beğeniyi kazanmış durumdadır. Serinin ilk oyunundan sonra çıkan ikinci oyunu sıra dışı bir seçimle daha geçmişi konu almıştı. Yine aynı hamleyi bekleyen tutkunları bu kez iki oyunun verileri birleştirilip günümüzden de ileriye götürerek tekrar şaşırtmayı başardı. Anno 2070 isminde olduğu gibi konu aldığı günün tarihini vermekteydi. Seri bir çeşit zamanda yolculuk gibi oluyor. Önce bir tarihte başlıyor, devamında daha geçmişe sonrasında ise günümüzden de ileriye gidiyoruz. Bağlantılarda bazı sıkıntılar yaşansa da teknik açıdan yine üst düzeyi yakalayabilmiştir oyun.

Hikâye ve kurgulanışı bu şekilde devam eden Anno 2070’i teknik açıdan da inceleyelim. Sanat eseri klasmanına girmese de ara geçişleri ile animasyonda ki uyumluluğu yine üst düzeydedir diyebiliriz. Eski verilerini yani temalarını hatta müzikal yapılarını koruyarak hem görsel medyasını hem işitsel medyasını tatmin ediciliğin ötesine taşımayı başarmıştır. Oyuna genel anlam da bakacak olursak seri tutkunları yine büyük keyif alacaklardır.

anno_2070-1024x576

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir